kondratio (kondratio) wrote,
kondratio
kondratio

Напівзабутий символ

Сьогодні виповнилося 155 років від дня народженні Івана Франка.
Як би це не дивно було, цей "другий після Шевченка", літератор України тепер майже забутий. Ну, хіба-що про нього нагадує місто Івано-Франківськ ("Івано-" додали, щоб ніхто не подумав, що місто називають на честь іспанського диктатора Франко) та 20 гривень, на які ще кілька років тому можна було в шинку непогано посидіти, а тепер і пляшки пристойної горілки не купиш.
Хто він? - науковець і простолюдин, націоналіст, соціаліст і масон, ловелас і гомосексуаліст.
У школі він сидів на ослячій лаві, а в університеті поляки-студенти морщили носа, бачачи цього хлопа у дешевій мужичій сорочці.
Потім блискучому професору, який до сивини кочував по зйомних квартирах (професори в ХІХ ст. як правило були дуже заможними) його багаті студенти скинулись на перший внесок для іпотеки з покупки дому. Драматичне особисте життя.
Останні роки - хвороби, страшні видіння, блукання Львовом із торбою на шиї та смерть у домі для божевільних. Похорон у чужому склепі (у ту відому могилу на Личаківському його перезахоронять значно пізніше).
І тисячі творів - прози, поезії, публіцистики, перекладів, наукових розвідок. Перебудована ним по суті вся громадсько-політична культура Галичини, формування її націоналізму та українського самоосмислення.

До сих пір не видано його повного зібрання творів у 100 томах (радянський 50-ти томник сильно порізаний із цензурних причин), навіть не оцифровано те, що надруковано (хоч на це виділявся грант, який, певно, успішно роздерибанили).
Subscribe

 • Чтобы вас не сбили с толку

  Господа. В антиваксерской среде на 99% идет вой по поводу того, что факцины неэффективны, что они опасны, что их специально колють чтобы уменьшить…

 • (no subject)

  Только что заявивший о себе стартап Worldcoin обещает выдать свою криптовалюту каждому жителю планеты. А для того, чтобы никто не смог получить…

 • (no subject)

  Increases in COVID-19 are unrelated to levels of vaccination across 68 countries and 2947 counties in the United StatesEuropean Journal of…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments