kondratio (kondratio) wrote,
kondratio
kondratio

По світу розкидані сховища, які відродять Землю після Апокаліпсису

Вчені створили десятки сховищ, де зберігають насіння, клітини тварин, молоко екзотичних ссавців і навіть арктичний лід, щоб зберегти Землю для майбутніх поколінь. Цей матеріал є адаптованим перекладом статті The New York Times.

Дивовижно теплим жовтневим вечором минулого року підсобний робітник першим помітив потоки води, що хлинули в вестибюль Всесвітнього насіннєсховища Свальбарда. Цей підземний сховок викопано на глибині 120 метрів на норвезькому острові Шпіцберген поблизу Північного полюса.

Зазвичай восени на острові дуже низька мінусова температура, але цього разу шторм приніс за собою дощ. Встановлені в сховищі електричні насоси були марні: вода викликала коротке замикання.

В цьому підземному сховищі зберігалося понад 5 тисяч видів сільськогосподарських культур - одних тільки пшениці і рису сотні тисяч сортів. Приміщення повинно було стати неприступним Ноєвим ковчегом для рослин, рятувальним плотом на випадок глобального потепління чи інших катаклізмів.

Місцеві пожежники допомагали осушити тунель, поки температура не впала і вода не замерзла. Тоді жителі сусіднього селища прийшли з лопатами та сокирами і вручну розбили крижаний щит.

null

Кілька норвезьких газет і радіостанцій повідомили про інцидент, але ніхто не звертав на нього особливої ​​уваги до травня 2017 року. Тоді стало ясно, що президент Трамп збирається вивести Сполучені Штати з Паризької угоди по клімату.

"Новини" зі Шпіцбергена раптово з'явилися у всіх світових ЗМІ. Заголовки кричали "Всесвітнє сховище насіння Судного дня зруйновано глобальним потеплінням". Нікого не цікавило, що потоп стався сім місяців тому, а все насіння збереглося в цілості й навіть не намокло.

Температура третій рік поспіль добирається до рекордно високих показників, а площа арктичних льодів - до рекордно низьких. Величезні ділянки вічної мерзлоти продовжують неухильно танути.

Вчені нещодавно оголосили, що близько 60% видів приматів знаходяться під загрозою зникнення. З урахуванням всіх цих факторів майбутнє планети і так уявляється досить похмурим. А тепер ще, виявляється, спроби людства зберегти хоча б крихти природних щедрот можуть провалитися.
Гарячкову погоню за зникаючою біологічною різноманітністю порівнюють з міжнародною космічною гонкою

Насіннєсховище на Шпіцбергені - напевно, найвідоміший проект глобальної кампанії по збереженню об'єктів, яким загрожує зникнення. На щастя, вчені, уряди і навіть приватні компанії за останні десять років досягли чималих успіхів у створенні "банків природи".

Так, в "замороженому зоопарку" Сан-Дієго за допомогою рідкого азоту зберігають клітинні культури, сперму, яйця і ембріони тисячі видів живих істот.

У Національній лабораторії льоду в Лейквуді, штат Колорадо, у величезній морозильній камері зберігаються 62 тисячі футів крижаних кернів (зразків гірської породи) зі стрімко танучих льодовиків і крижаних покривів Антарктиди, Гренландії та Північної Америки.

Смітсонівський національний зоопарк у Вашингтоні зберігає найбільшу в світі колекцію замороженого молока екзотичних тварин. Міжнародний проект під назвою "Ковчег земноводних" переселяє тварин з дикої природи в безпечні закриті приміщення і бере у них зразки сперми.

Схоже, людству завжди було властиво колекціонувати те, що ось-ось зникне. За часів Ренесансу багаті купці і аристократи колекціонували кістки мастодонтів, скам'янілості і різноманітних істот в засушеному і заспиртованому вигляді, виставляючи їх у так званих "кабінетах рідкостей".

Деякі фахівці в антропології стверджують, що ця наука виникла через своєрідну ностальгію європейців за аборигенами, яких вони самі ж стерли з лиця землі зброєю і хворобами. Тому-то і кинулися зберігати зникаючі мови, збирати предмети побуту, а іноді і цілком живі "експонати".

Зізіс Козлакідіс, президент Міжнародного товариства біологічних і природних сховищ (організація включає 1,3 тисячі біобанків, в яких чого тільки немає - від вірусів до репродуктивних клітин димчастих леопардів), порівнює цю гарячкову гонитву за зникаючою біологічною різноманітністю з міжнародної космічної гонкою.

null

Все більше вчених схиляється до гіпотези, що ми живемо в епоху антропоцену, головна характеристика якої - вплив людства на екосистеми планети. Саме ми відповідаємо за стрімке вимирання видів - ми, а не який-небудь астероїд або вулкан.

І якби тільки за це: люди змінили навіть склад атмосфери і хімічний склад океанів. Всього за кілька десятиліть ми зуміли деформувати біологічну, хімічну і фізичну реальність, яка до цього не змінювалася тисячоліттями.

А тепер відчайдушно намагаємося зберегти те, що залишилося. В якомусь сенсі наші екологічні банки - кабінети рідкостей епохи антропоцену.

Ми будуємо їх не стільки для вивчення, скільки для збереження нашого зникаючого світу. Наш план - донести його зразки в майбутнє, де технології стануть більш просунутими, а вчені (хочеться вірити) - більш розумними.

Генетики вже сьогодні можуть клонувати тварин, рятувати види, які знаходяться на межі вимирання за допомогою штучного запліднення, переписувати геноми і навіть створювати синтетичні ДНК.

Гляціологи, фахівці по льодовиках, здатні по замерзлих в льодах молекулах відновити кліматичні і атмосферні характеристики стародавнього світу. Морські біологи в підводних розплідниках вирощують рідкісні корали.
Ботаніки нещодавно виростили крихкий пагін з білими квітками з генетичного матеріалу насіння, яке було закопане білками в сибірській вічній мерзлоті 32 тисячі років тому.

На що ми будемо здатні через 10 тисяч років? Або навіть через 100?

Але світ продовжує змінюватися, а ми прискорюємо процес, навіть не усвідомлюючи цього в повній мірі. Не застраховані від змін і самі природні банки. Завжди є ризик, що щось піде не так: перебої в подачі електрики, несправні резервні генератори, пожежі, повені, землетруси, зараження, дефіцит рідкого азоту, війна, крадіжка, недогляд.

Так, на початку квітня цього року поломка морозильної камери в сховищі Університету Альберти (Канада) привела до танення 590 футів крижаних кернів, перетворивши безцінні свідоцтва про клімат Землі протягом десятків тисяч років в кілька калюж.

Навіть база даних з інформацією про те, що знаходиться в сховищах (геноми, історії походження), може бути зламана, пошкоджена, загублена. Або ж дані просто будуть відформатовані так, що наступні покоління не зможуть їх розшифрувати.

Всесвітнє сховище насіння Свальбарда

null

Всесвітнє сховище насіння Свальбарда, острів Шпіцберген, Норвегія

Глибоко під скелями і вічною мерзлотою гори Платабергет вчені зібрали колекцію, яка в разі чого зможе стати резервною копією для сільськогосподарських культур всього світу. Насіння кожної рослини цілком достатньо для забезпечення генетичної різноманітності, яке необхідно для виведення нових сортів, більш пристосованих до примх мінливого клімату.

Зразки зберігаються в схожих на печери кімнатах зі склепінчастими стелями, які круглий рік покриті шаром льоду.

Цей підземний сховок може вмістити до 2,25 більйонів насіння. Зараз в ньому зберігається близько 5 тисяч видів рослин. У приміщеннях завжди підтримується однакова температура (близько -18 ° C) - досить холодна, щоб насіння залишалося життєздатним протягом сотень, а то і тисяч років.

На цих полицях одного тільки рису 160 тисяч сортів. А серед тисяч різновидів зернових і бобових є кілька примірників з Сирії: їм належить прийняти участь у відновленні сільського господарства країни, як тільки там припиняться бойові дії.

"Ковчег земноводних"

null

"Ковчег земноводних", філії в різних країнах світу

"Ковчег земноводних" - це міжнародне співтовариство вчених з 180 дослідницьких інститутів в 32 країнах світу; одне з найбільших відділень знаходиться в Смітсонівському національному зоопарку Вашингтона.

Дослідники з "Ковчега" вирощують земноводних в спеціально створених колоніях і туди ж переселяють тварин з дикої природи. Підстави для цього є: земноводні сьогодні вважаються найбільш уразливим з усіх класів тваринного світу. Тисячі видів знаходяться під загрозою вимирання, і ситуація настільки критична, що життя і розмноження в неволі - для них єдиний спосіб не зникнути.

null

Так, ніхто з 2009 року не бачив в дикій природі панамську золоту жабу: цей вид разом з багатьма іншими був знищений смертоносним грибком. Жаба, яка на фото, була спіймана 15 років тому і стала засновницею "династії" в Смітсонівському національному зоопарку. Тепер її потомство допомагає відновити популяцію виду в неволі.

Фонд відновлення коралів, острів Флорида-Кіс

null

Фонд підтримує найбільшу в світі колекцію коралів, вирощених в розпліднику. У дикій природі корали гинуть через незаконні промисли та стічні води, що підвищують температуру води і зміни її хімічного складу. Зате тут, в кораловому розпліднику Таверньє в декількох кілометрах від узбережжя Кі-Ларго (Флоріда), ростуть понад 400 коралових "дерев" різних видів. П'ять з них знаходяться під загрозою повного зникнення.

null

null

Тут вперше випробували метод вирощування коралів на деревовидних конструкціях, зроблених з ПВХ-труб. Корали ростуть під водою протягом 6-9 місяців, після чого вчені відвозять зразки в океан, намагаючись з їх допомогою відновити коралові рифи.

Національна лабораторія по збереженню генофонду, Форт-Коллінс, Колорадо

null

Лабораторія працює під егідою служби сільськогосподарських досліджень при Міністерстві сільського господарства США. Тут співробітники роблять аналізи сперми коралів, зібраної і замороженої за допомогою рідкого азоту. Цього літа вони виростили корал з розмороженої сперми і вперше перенесли його в дику природу.

null

Більшість коралів - гермафродити: вони розмножуються раз на рік під час масового нересту, випускаючи прозорі пакети, в яких містяться одночасно і сперма, і яйця. Тому, коли риф гине, коралам стає набагато складніше розмножуватися природним чином.

Банк молока екзотичних тварин, Вашингтон

null

У Смітсонівському національному зоопарку зберігаються 16 тисяч заморожених зразків молока 180 видів екзотичних ссавців, це найбільша подібна колекція в світі. Наприклад, тут живе Батанг - самка орангутанга з острова Борнео (ще один зникаючий вид).

Батанг годує грудьми свого малюка Редда, але тим не менш регулярно дає молоко і для банку. Також тут мешкають мурахоїди, популяція яких зменшилася на 30% тільки за останні десять років.

Заморожений зоопарк, Сан-Дієго

null

null

У кімнаті площею всього 25 квадратних метрів на території зоопарку Сан-Дієго зберігаються живі клітини більш ніж тисячі видів тварин з усього світу: тут і гавайська пташка поула, яка вважається вимерлою, і північний білий носоріг, і західна рівнинна горила, і сомалійський дикий осел.

Всі клітини заморожені в рідкому азоті. Як жартує керівник цього напрямку Олівер Райдер, такого біологічного різноманіття хребетних на квадратний метр немає ніде в Галактиці.

Американська національна лабораторія льоду, Лейквуд, Колорадо

null

У гігантському холодильнику, де цілий рік підтримується температура -36 ° C, зберігаються 62 тисячі футів крижаних кернів - зразків гірської породи, привезених з льодовиків і сніжних вершин. Досліджуючи застиглі в льодах бульбашки повітря, пил, вулканічний попіл, ізотопи, гази і органічні речовини, вчені здатні не тільки зрозуміти, яким був клімат Землі в давнину, але і передбачити, яким він стане в майбутньому.

null

Найстарішому льоду в лабораторії 417 тисяч років; його батьківщина - Земля Принцеси Єлизавети в Антарктиді. Найбільший льодовик - 3,5 метра в довжину - був випиляний з західного антарктичного льодовикового покриву. У сусідній кімнаті вчені, одягнені в зимові куртки і шапки, розрізають керни, вимірюють їх електропровідність і аналізують кожен кришталик льоду за допомогою макрофотографій з високою роздільною здатністю.

Зараз дослідники, інженери і бурильники льоду з 24 країн світу шукають підходяще місце, звідки можна вирізати ще старіші керни: вони допомогли б дізнатися, що відбувалося на Землі 1,5 мільйона років тому або навіть раніше.

Subscribe

 • (no subject)

  Щодо вангування, то певно єдиний адекватний передбачувач подій на Україн був мольфар Нечай. За рік-два до смерті в 2011 році він дав три конкретні…

 • (no subject)

  Вот вспомнил свое еще одно, в общем банальное, вангование.

 • (no subject)

  А тем временем помимо коронобесия, по миру уже два года ходит какая-то болезнь, которой продолжают болеть и даже иногда умирать люди. Но до сих пор…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments